Haber

NATO’dan Karadeniz tahıl anlaşması toplantısı!

NATO-Ukrayna Konseyi, 11-12 Temmuz tarihlerinde Vilnius Zirvesi’nde kuruluşunun ardından ikinci toplantısını Brüksel’deki NATO karargahında büyükelçi düzeyinde gerçekleştirdi. Görüşmeye Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov ve Ukraynalı askeri yetkililer de katıldı.

Toplantı, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy arasında geçen hafta yapılan istişare sonrasında gerçekleşti. Toplantıya NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana başkanlık etti.

NATO, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın anlaşmadan çekilme kararı ve Ukrayna’nın tahıl ihracatını durdurma girişimlerinin, Ukrayna’daki liman şehirleri ve tahıl depolarına yönelik saldırıların Müttefikler ve Ukrayna tarafından kınandığını belirtti.

Jens Stoltenberg, Rusya’nın Bulgaristan’ın Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölgesinde yer alan yeni uyarı bölgesinin yanlış hesap yapma ve gerilimi tırmandırma riski taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

Açıklamada ayrıca, “Müttefikler, Türkiye’nin tahıl anlaşmasını canlandırmak için devam eden çabalarının yanı sıra Bulgaristan ve Romanya da dahil olmak üzere diğer müttefiklerin ve AB ve BM’nin Ukrayna’ya kara ve deniz yoluyla tahıl ihraç etme çabalarını memnuniyetle karşılıyor.”

NATO ve müttefiklerinin deniz karakol uçakları ve insansız hava araçlarıyla Karadeniz’deki keşif ve gözetleme faaliyetlerini artırdığına işaret edilen Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından NATO’nun bölgedeki varlığını artırdığı hatırlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu