Haber

Batı Sahra ile Kanarya Adaları arasında göçmenleri taşıyan tekne battı: En az 2 ölü, 37 kayıp

Kanarya Adalarıkıyı açıklarında yasa dışı göçmen taşıyan tekneBatma sonucu en az 2 kişi öldü, 37 kişi de kayboldu.

İspanyol basınının Kanarya Adaları Kıyı Emniyeti Kurumu ve Fas kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Kuzey Afrika’da Gran Canaria (Büyük Kanarya) ile Batı Sahra kıyıları arasında kaçak göçmenleri taşıyan bir tekne battı.

Batı Sahra’dan 40 mil ve Büyük Kanarya Adası’ndan 80 mil seyir göçmenTaşıyıcı teknenin batması sonucu 24 kişinin kurtarıldığı, en az 2 kişinin cesedinin bulunduğu, 37 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Kanarya Adaları sahil GüvenlikKuruma bağlı “Helimer 201” tipi bir helikopterin batan teknenin bulunduğu bölgeye giderek bir erkek çocuğun cesedine ulaştığı, diğer cesedin ise Fas Sahil Güvenlik botu tarafından sudan çıkarıldığı kaydedildi.

Fas Sahil Güvenlik ekiplerinin batan tekneden 24 kaçak göçmeni kurtardığı paylaşıldı.

İspanya ve Fas’ın ortaklaşa yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarına bir uçak, bir helikopter, bir kıyı güvenlik botu ve bölgeden geçen bir kargo gemisinin katıldığı belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu (STK) Caminando Fronteras (Sınırda Yürümek) yetkilileri, söz konusu teknenin dün gece İspanya ve Fas kıyı güvenlik yetkililerine bildirildiğini duyurdu.

İspanyol STK, kayıp kişilerin de öldüğünün varsayıldığını ve bu faciada 4 kadın ve 1 bebek olmak üzere toplam 39 göçmenin hayatını kaybettiğini savundu.

Yunanistan açıklarında da bir tekne faciası yaşandı.

diğer taraftan Yunanistan’da Mora Yarımadası14 Haziran’da göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi, Türkiye’nin Navarin kentine 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda alabora oldu.

Balıkçı teknesindeki 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilirken, olayın ardından yapılan çalışmalarda 81 kişinin cesedine ulaşıldı.

Kâr amacı gütmeyen Alarm Phone’a göre, gemide yaklaşık 700 kişi vardı.

havranajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu